Wymarzony dzień w przedszkolu- scenariusz zajęć pod okiem nauczyciela. Wiek dziecka: 3-latki; czynności manipulacyjnych na prz Wiek dziecka: 4-latki;
Scenariusz zajęcia w grupie 4- latków: ,,Nasze symbole narodowe” Data: 19.12.2019r. Imię i nazwisko nauczyciela: Martyna Buras. Temat: Nasze symbole narodowe . Cele ogólne: - zapoznanie z symbolami narodowymi, - kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej, - budzenie szacunku i przywiązania do symboli
Scenariusz zajęć otwartych dla Rodziców opracowanie: dr Anna Krzywicka-Ustrzycka Przedszkole Publiczne nr 54 w Opolu Temat: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZIN Termin: maj Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne Grupa wiekowa: 4 i 5 latki Forma zajęć: - indywidualna; - zbiorowa; - w podziale na grupy Cel główny: - wspólne obchodzenie Międzynarodowego Dnia Rodzin Cele szczegółowe
Vay Tiền Nhanh Ggads.
CAŁA ŁĄKA DLA MAMY B. Lewandowska Mamo! Chodź z nami! Damy Ci - kwiatami, ze skowronkiem, ze wąchania, słuchania, patrzenia...A do łąki dodamy gdy się zachmurzy na niebie,nawet , gdy się kłopotów nazbiera,my uśmiechniemy się do siebie,zawsze, jak dziś, jak teraz! MAMO! D. Gellnerowa Mamo!Dam ci dziś piękny kwiateki wstążkę na ci zloty pierścionek,na górce mały domek,ogródek malowany,ławkę pod wielkim ci słonce nad domem,słońce - złotą dam ci księżyc, wiesz?I jeszcze... co tylko jestem bardzo bogaty,dostałem kredki od taty. PO, CO JEST MAMA R. Przymas Po to jest Mama, aby mnie wzięła na kolana. By pogładziła po głowie, podarowała opowieść. By zawsze przy mnie była: pomogła, pocieszyła. A ja rosnę przy Mamie wczoraj, dzisiaj i jutro. Aby jej nigdy w życiu nie było pusto i smutno. DO MATKI W. Grodzieńska Mamo, chciałbym ci przynieść latający dywan i kaczkę, która znosi szczerozłote jajka, żebyś żyła beztrosko – wesoła, szczęśliwa, lecz takie dziwy można znaleźć tylko w bajkach. I dlatego zmęczenie widząc na twej twarzy, i ręce spracowane przy fabrycznych krosnach, myślą w przyszłość wybiegam i zaczynam marzyć, że zastąpię cię w pracy, gdy tylko dorosnę. Lecz dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenia, za twą miłość matczyną nigdy nie zachwianą mogę tylko twą szyję otoczyć ramieniemi szepnąć ci do ucha: DZIĘKUJĘ CI , MAMO! PRZED SNEM J. Ratajczak Biorę do łóżka auto, rakietę z kosmonautą, pod głowę kładę misia, buty kupione dzisiaj. Lecz zawsze usnę najprędzej, gdy rękę mamy mam w ręce. MAMA D. Gellnerowa Za szybą wieczór, tu światło wokół I lampy palą się na ścianach Jasny jest pokój, złoty jest pokój Bo obok siedzi mama Mama jak uśmiech, jak dobre słowo Mama jak cisza i jak muzyka Basia w łóżeczku wsłuchana w ciszę Niebieskie oczy przymyka Wiatr za oknami gałęzie trąca Cichutko jak najciszej Basia w łóżeczku już jest śpiąca Lecz granie wiatru słyszy I wchodzi w ogród kolorowy Gdzie dziwne kwiaty, dziwne drzewa I teraz nie wie czy to ptaki Czy to jej mama śpiewa. MAMA I. Salach Mamusiu kochana grzeczna będę dziś od rana. Niech słoneczko ci zaświeci, radość wielką sprawią dzieci. Abyś była uśmiechnięta. Bo dziś Mamo – Twoje święto! MAMO Dam Ci dziś piękny kwiatek I wstążek na dodatek. Dam Ci złoty pierścionek, Na górce Mały domek, Ogródek malowany, Ławkę pod wielkim kasztanem. Dam Ci słońce nad domem, Słońce - złotą koronę. I dam Ci księżyc, wiesz ? I jeszcze....co tylko chcesz, Bo jestem bardzo bogaty, Dostałem kredki od taty. OBRAZEK DLA MAMY Mieczysław Kieliński Namaluję dla Ciebie mamusiu Piękne, żółte słonko. Kolorowe motylki Nad zieloną łąką. Białe obłoczki Na błękitnym niebie. Będzie śliczny obrazek Mamusiu, dla Ciebie! NAJLEPIEJ JEST U MAMY Muzyka: A. Żalski Słowa: L. KonopińskiNajlepiej jest u mamy! To każde dziecko jest u mamy, gdy smutno ci i źle!Choć przygód wciąż szukamy i chcemy poznać świat. Najlepiej jest u mamy tu każdy wraca rad!Jest wiele dróg nieznanych dalekich, pięknych tras najlepiej jest u mamy, tu każdy wraca z nas!Kto się nie zgadza z nami, sam kiedyś powie, że Najlepiej jest u mamy! No chyba! To się wie!WESOŁY TATA P. PollakCiągle się ze mnie drzemać w mojej z chomikiem lub z na obiad zjem mieć zająca MOIM TACIE S. TodorskiChoć jestem duży,bez swego tatybez przerwywpadałbym w więc przyjdąjakieś kłopoty,od razu tacieoznajmiam o wtedy zarazłatwiej i prościejuda się wybrnąćz wszelkich GO T. KubiakWtedy nigdy nie zielone gramy - powiedzieć pomóż ...
Scenariusz zajęć w grupie 6-latków Temat: „ZABAWA KOLORAMI” Cel główny: rozwijanie wrażliwości zmysłów na bodźce estetyczne Cele operacyjne: dziecko......... - określa kolory podstawowe i pochodne - aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach - wypowiada się na określony temat - interpretuje muzykę ruchem Metody: czynna- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń percepcyjna- oparta na bezpośrednim spostrzeganiu i przeżywaniu słowna- opowiadanie, rozmowa Formy: praca z całą grupą, indywidualna praca dzieci przy stolikach Środki dydaktyczne: kolorowa folia, chustki-apaszki, nagranie magnetofonowe, karta pracy dla każdego dziecka, kredki Przebieg zajęć: „Jesteśmy już w przedszkolu, więc przywitajmy się, podajmy prawą rękę i uśmiechnijmy się”. Witamy wszystkich, którzy..... – mają kucyki, mają coś czerwonego w ubraniu, mają dziś dobry humor, wstali dziś z łóżka lewą nogą. o kolorowym lustrze (wg pomysłu B. Staniczek)- opowiadanie „Dawno, dawno temu był sobie kolorowy zamek, a w tym kolorowym zamku mieszkała wesoła królewna. Zawsze miała dobry humor. Zgadnijcie dlaczego? Miała ona czarodziejskie lustro z kolorowymi szybkami. Kiedy spoglądała do lustra wszystko stawało się wesołe i kolorowe. Aż pewnego dnia lustro rozbiło się na tysiące kawałków, a kolorowe szybki z lustra rozproszyły się po całym świecie. Królewna posmutniała, ale tylko na chwilę, gdyż pomyślała, że teraz miliony dzieci będą mogły patrzeć przez kolorowe szybki i będą miały zawsze dobry humor. Znowu była wesoła, chociaż nie miała już lustra. Ludzie na całym świecie znajdowali kolorowe szybki z rozbitego lustra. Kto przez nie spojrzał, widział, że świat jest kolorowy i wesoły” na temat treści bajki: - zastanówcie się czy tak naprawdę kolorowe szybki są nam potrzebne by być wesołym?- dlaczego? – czy szybki były potrzebne królewnie? –dlaczego? kawałków kolorowej folii- szybek. Dzieci oglądają przez nie świat, wymieniają się z kolegami, łączą dwa kolory naraz, określają powstałą w ten sposób barwę. Opowiadają o swoich spostrzeżeniach. kolorowych motyli z apaszkami ( Moment musical. Fr. Schubert) 6. Praca indywidualna przy stolikach- malowanie farbami plakatowymi n/t "Świat widziany przez kolorową szybkę" 7. Wspólne oglądanie prac dzieci, przygotowanie wystawy. (E. Sendela) SCENARIUSZ ZAJĘĆ Opracowanie: Aneta D. Grupa: 3-4- latki TEMAT: Dobre maniery – list od wróżki Delicji. Cel ogólny: Poszerzenie wiadomości na temat odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach, Posługiwanie się mową, słuchanie i rozumienie mowy dorosłych, Prezentacja własnych poglądów. Cele szczegółowe: (dziecko) Potrafi z zaciekawieniem wysłuchać czytanego przez nauczyciela treści listu, Współdziała podczas zabawy ,,Czary – Mary’’, Reaguje na polecenia nauczyciela, Wie, co znaczą słowa ,,złe i dobre maniery’’, Odpowiednio segreguje prezentowane zachowania na te dobre i złe, Formułuje prawidłowo wypowiedź, Chętnie i śmiało prezentuje własny pogląd na temat zachowania się w określonych sytuacjach, stara się go odpowiednio uzasadniać, Czerpie przyjemność z otrzymanej nagrody. Metody: Czynne – uczestnictwo w zabawach ruchowych. Słowne – wypowiedzi dzieci na temat odpowiednich manier. Oglądowe – oglądanie paczki otrzymanej od wróżki, obrazków dotyczących odpowiednich manier. Formy pracy: Z całą grupą i indywidualna. Pomoce: Paczki i listy od dobrej wróżki, Obrazki przedstawiające określone sytuacje związane z zachowaniem dzieci, Dwa kuferki: zielony – ilustrujący dobre maniery, czerwony – ilustrujący złe maniery, Muzyka z płyt CD, Czarodziejska różyczka, ,,złote klucze’’ dla każdego dziecka, Karty do pracy indywidualnej przy stolikach, Kredki. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Powitanie. Otrzymanie przesyłki od dobrej wróżki Delicji (paczka i list). Wysłuchanie treści listu– krótka rozmowa na temat znaczenia powiedzeń – złe i dobre maniery. Treść listu od dobrej wróżki Delicji Drogie dzieci Zwracam się do Was z ogromną prośbą, bo tylko Wy mi możecie pomóc. Moja siostra – zła Wróżka Cytryna zabrała z mojej krainy ,,Dobrych Manier’’ trzy czarodziejskie klucze, które zamykały przesłany do Was zaczarowany czerwony kuferek. W kufrze tym znajdowały się uwięzione ,,złe maniery’’. Cytryna – moja siostra chce zaczarować wszystkie dzieci tak, aby stały się niegrzeczne, aby nigdy się nie śmiały, nie bawiłyby się zgodnie, krzyczały, hałasowały oraz źle się zachowywały. Dzieci, czy Wy chciałybyście się tak zachowywać? Chyba nie, prawda. Słyszałam od Waszej Pani, że jesteście bardzo grzecznymi przedszkolakami, dlatego proszę Was o pomoc. Odnajdźcie ,,złe maniery’’ i ukryjcie je w czerwonym kufrze, jak Wam się to uda otrzymacie ode mnie nagrodę. Tylko uważajcie, bo czyha na Was wiele niebezpieczeństw. Proszę pomóżcie. Dobra Wróżka Delicja 3. Zabawa ruchowa ze śpiewem ,,Czary – Mary’’. Treść piosenki: Czary-Mary Czary-Mary Uuuu.. (bis) Hokus, pokus. Kszsz… Kszsz… (bis) Pomożemy dziś wróżce Delicji. Hokus, pokus Kszsz… Kszsz… (bis) Pomożemy dziś wróżce Delicji. 4. Prezentacja ilustracji ze złym i dobrym zachowaniem dzieci, segregowanie ilustracji na te, które są warte naśladowania (zielony kuferek) i te, których dzieci nie powinny powielać (czerwony kuferek). Prezentacja własnych poglądów dzieci na powyższy temat. 5. Zabawa ruchowa ,,Wycieczka do krainy złej wróżki Cytryny’’. Segregowanie obrazków na te przedstawiające dobre zachowani i te złe. Umieszczane ich w odpowiednich zbiorach (kuferkach). 6. Otrzymanie kolejnej przesyłki od dobrej wróżki Delicji. Wysłuchanie podziękowania za okazaną pomoc. Otrzymanie nagród w postaci zawieszek – złote klucze zamykające złe maniery. 7. Praca indywidualna przy stolikach ,,Zaznacz, jakie to zachowanie’’. 8. Podsumowanie zajęć, wypowiedzi dzieci na temat przeżytej przygody. Opracowała: Aneta Doroz
scenariusz na dzień nauczyciela 4 latki